„Vigyázzunk, hogy ne haljanak ki az éneklő népek, a mítoszalkotó népek,
a képíró asszonyok és faragó emberek, mert az ember hal ki velük.
Őrizzük, gyűjtsük, terjesszük műveiket, tanuljunk tőlük,
legyen eleven lelkünk eleven része;
a népléttől el nem különült művészete, amely önmagát mondja, mint a természet,
S épp ezért bizonysága a múltnak és maradandóságnak."

(Juhász Gyula)

2007 novemberében született meg a gondolat, hogy létrehozzunk egy alapítványt, mely elsődleges feladatának tekinti a néphagyományok ápolását, megőrzését és átörökítését a jövő nemzedékek számára. Célul tűztük ki a községünkben, valamint térségünkben élő kézművesek, művészek összefogását.

Alapítványunk 2008 tavaszán alakult, a hivatalos bejegyzés dátuma 2008. május 26.
Az alapítvány célja:
- Magyarországi működési területén felkutassa, összegyűjtse és ápolja a kárpát-medencei magyar népi hagyományokat;
- Ismeretterjesztő fesztiválok szervezésével megismertesse azokat a 3 és 18 év közötti gyermekekkel, fiatalkorúakkal;
- Felkeltse ezen korosztály érdeklődését a népi hagyományok iránt, bevonva őket a hagyományőrző tevékenység folytatásába is;
- Az alapítvány ezzel biztosítani kívánja a magyar nemzeti örökség megőrzését és a fiatal generáció részére történő átadását.


Az alapítvány közhasznú, és nyílt. Székhelye Hejőbába, Táncsics út 30. A programokat a kuratórium tagjai szervezik, a falu lakói segítséget nyújtanak hozzá, pl. társadalmi munka jelleggel részt vesznek a lebonyolításban. Az eddigi rendezvények finanszírozása pályázat útján, valamint szponzorok felajánlásaiból történt.
Első megmozdulásunk egy kézimunka kiállítás szervezése volt. Itt a helyi asszonyok, lányok munkáiból kerültek összegyűjtésre a szebbnél szebb terítők, futók, ruhadarabok. Vezérfonal volt a válogatás során: csak a tiszta forrásból! Kizárólag olyan hímzések kerülhettek kiállításra, melyek egy-egy tájegység jellemző szín és formavilágát hordozzák magukon. A gyűjtést és szigorú szakmai szemmel történő válogatást Sallai Józsefné nyugalmazott iskolaigazgató végezte, aki maga is rengeteg szebbnél-szebb munkával rendelkezik. A hímzések tájegység szerinti felosztásban, rövid ismertetővel kerültek a közönség szeme elé.
Második rendezvényünk a Hejőmenti Sokadalom-népzenei és néptánc fesztivál, valamint népművészeti kirakodóvásár volt, 2008. aug. 9-10-én. Ez a rendezvényünk oly mértékben sikeresnek bizonyult ez idáig, hogy mára már minden évben megrendezzük.
Figyelmet fordítunk a Karácsonyt megelőző Advent ünnepére, eddigi rendezvényeink alkalmával megismertettük az érdeklődőkkel a Luca-naptól karácsonyig tartó időszak jellegzetes népszokásait, felelevenítve azokat.
A 2011-es évet az I. Hejőbábai Téi Napok Gasztrokulturális fesztivállal nyitottuk meg, melyen böllérkedés, tepertő, töltött káposzta- és kocsonyakészítő versenyre, valamint hagyományőrző bemutatók és kóstolók napjára látogathattak ki az érdeklődők. Céljaink között szerepel további népművészeti rendezvények, kiállítások szervezése településünkön és a környező településeken, valamint egy-egy helyi jellegzetességet feldolgozó kiadvány, kalendárium megjelentetése.

Szeretnénk hagyományt teremteni és az elkövetkező években is megrendezni a Sokadalmat és a Téli napokat. Terveink között szerepel, hogy évente egy -egy tájegység kerülne feldolgozásra, és onnét hívnánk a fellépő vendégeket, határainkon átnyúlva, kiterjesztve figyelmünket a határon túl élő magyarokra. Ehhez minden segítséget szívesen fogadunk.

Honlap: www.hejosokadalom.extra.hu
Rendezvényfelelős: Tóth László
Elérhetőség: 70/311-3280

DSCF3128_k DSCF3218_k DSCF3275_k
DSCF3290_k DSCF3315_k DSCF3348_k
DSCF3380_k DSCF3386_k DSCF3481_k
DSCF3513_k DSCF3518_k DSCF3732_k
DSCF3826_k DSCF4005_k DSCF4155_k
DSCF4309_k DSCF4360_k DSCF4478_k
DSCF4551_k DSCF4579_k DSCF4615_k
DSCF4699_k DSCF4808_k DSCF4831_k

 

hfsterv

szakmaiforum2017

szechenyi

emvapjg

belepesi

Naptár

Október 2019
H K Sz Cs P Szo V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

www.videki-elmenyek.hu

4hacs

Kiadványaink elektronikus verziói

KÉZMŰVESEK, NÉPMŰVÉSZEK DÉL-BORSODBAN

kiadvany345KIADVÁNYBEMUTATÓ MEZŐNAGYMIHÁLYON (VIDEÓ)


 KÖZÖS ÉRTÉKEINK ÚTJAIN
DÉL-BORSODBAN, ZSELICSÉGBEN,
HOMORÓD-RIKA-KÜKÜLLŐ TÉRSÉGÉBEN

kozosertekeinkKIADVÁNYBEMUTATÓ MEZŐKERESZTESEN (VIDEÓ)

 

eleven2013nepazarvminisztermak logo newikszt 2013daranyi2013

amc